FX30B-2S-7.62DSA
FX30B-2S-7.62DSA
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX30B-2S-7.62DSA
DigiKey Part Number
H124995-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX30B-2S-7.62DSA
Description
CONN RCPT 2POS 0.3 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Receptacle Connector 0.300" (7.62mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX30B-2S-7.62DSA Models
Category
Insulation Color
Black
Mfr
Insulation Height
0.642" (16.30mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Female Blade Socket
Mated Stacking Heights
20mm, 25mm, 30mm
Style
Board to Board
Features
Board Guide, Board Lock
Number of Positions
Current Rating (Amps)
15A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
600V