FX30B-2P-7.62DS
DigiKey Part Number
H124990-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX30B-2P-7.62DS
Description
CONN HEADER R/A 2POS 7.62MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 2 position 0.300" (7.62mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX30B-2P-7.62DS Models
Category
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Mfr
Insulation Height
0.433" (11.00mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
3.90µin (0.099µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Blade
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
Features
Board Guide, Board Lock
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 2 Wall
Current Rating (Amps)
16A
Mounting Type
Voltage Rating
250V