FX30B-2P-7.62DSA20
DigiKey Part Number
H124991-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX30B-2P-7.62DSA20
Description
CONN HEADER VERT 2POS 7.62MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.300" (7.62mm)
EDA/CAD Models
FX30B-2P-7.62DSA20 Models
Category
Insulation Height
0.559" (14.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
16A
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
20mm
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
39.4µin (1.00µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)