FX23-120P-0.5SV20
DigiKey Part Number
H125047-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23-120P-0.5SV20
Description
CONN HDR 120POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
124 (120 + 4 Power) Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX23-120P-0.5SV20 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
20mm, 30mm
Number of Positions
124 (120 + 4 Power)
Height Above Board
0.703" (17.85mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)