Image for FX11LB-92P-SV(22) is not available
FX11LB-92P-SV(22)
DigiKey Part Number
FX11LB-92P-SV(22)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LB-92P-SV(22)
Description
CONN HDR 92POS SMD GOLD
Detailed Description
92 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11LB-92P-SV(22) Models
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
92
Height Above Board
0.064" (1.64mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)