Image for FX11LA-92P-SV(22) is not available
FX11LA-92P-SV(22)
DigiKey Part Number
FX11LA-92P-SV(22)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LA-92P-SV(22)
Description
CONN HDR 92POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
92 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11LA-92P-SV(22) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
92
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)