FX10B-96S-SV(21)
DigiKey Part Number
FX10B-96S-SV(21)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10B-96S-SV(21)
Description
CONN RCPT 96POS SMD GOLD
Detailed Description
96 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10B-96S-SV(21) Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4mm, 5mm
Number of Positions
96
Height Above Board
0.126" (3.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)