FX10A-96P-SV(71)
DigiKey Part Number
FX10A-96P-SV(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10A-96P-SV(71)
Description
CONN HDR 96POS SMD GOLD
Detailed Description
96 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10A-96P-SV(71) Models
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4mm
Number of Positions
96
Height Above Board
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)