FX10B-96P-SV(91)
DigiKey Part Number
FX10B-96P-SV(91)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10B-96P-SV(91)
Description
CONN HDR 96POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10B-96P-SV(91) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4mm
Number of Positions
96
Height Above Board
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)