DF40C-70DS-0.4V(51) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF40C-70DS-0.4V(51) |
Description | CONN RCPT 70POS SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 70 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF40C-70DS-0.4V(51) Models |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Mounting Type Surface Mount |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish Thickness 2.00µin (0.051µm) |
Part Status Active | Mated Stacking Heights 1.5mm |
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts | Height Above Board 0.057" (1.45mm) |
Number of Positions 70 | Base Product Number |
Pitch 0.016" (0.40mm) |