DF40C-70DP-0.4V(58) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 17,971
Datasheet
Image for DF40C-70DP-0.4V(58) is not available
DF40C-70DP-0.4V(58)
DigiKey Part Number
DF40C-70DP-0.4V(58)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40C-70DP-0.4V(58)
Description
CONN PLUG 70POS SMD GOLD
Detailed Description
70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
DF40C-70DP-0.4V(58) Models
Series
Features
Solder Retention
Mated Stacking Heights
1.5mm, 2mm, 2.5mm, 3mm, 3.5mm, 4mm
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Number of Positions
70
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)