DF40BG-70DP-0.4V(51) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 4,129
Datasheet
Image for DF40BG-70DP-0.4V(51) is not available
DF40BG-70DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
DF40BG-70DP-0.4V(51)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40BG-70DP-0.4V(51)
Description
CONN PLUG 70POS SMD GOLD
Detailed Description
70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
1.5mm
Number of Positions
70
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)