3296W-1-501A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 200
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 12,068
In Stock: 181
In Stock: 23
500 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
3296W-1-501A
DigiKey Part Number
3296W-1-501A-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3296W-1-501A
Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
3296W-1-501A Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Resistance
500 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.190" Face (9.53mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%