MD15M5R7N0X/AA-14 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Image for MD15M5R7N0X/AA-14 is not available
MD15M5R7N0X/AA-14
DigiKey Part Number
4306-MD15M5R7N0X/AA-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD15M5R7N0X/AA-14
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Rows
2
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Color
Black
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Form
Machined
Contact Type
Signal
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C