PT10WH01-104A2020-8-NE-S
DigiKey Part Number
1993-PT10WH01-104A2020-8-NE-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT10WH01-104A2020-8-NE-S
Description
TRIMMER 100K OHM 0.15W PC PIN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Side Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Manufacturer
Amphenol Piher Sensing Systems
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Round - 0.406" Dia (10.30mm)
Tolerance
±20%