PT10MH10-104A2020-S
DigiKey Part Number
1993-1103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT10MH10-104A2020-S
Description
TRIMMER 100K OHM 0.15W PC PIN
Detailed Description
100 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Side Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
100 kOhms
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Round - 0.406" Dia (10.30mm)
Tolerance
±20%