51721-10002406AALF
51721-10002406AALF
51721-10002406AALF
DigiKey Part Number
609-3634-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
51721-10002406AALF
Description
CONN HDR BLADE PWR 30POS EDGE MT
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Connector Header, Male Pins and Blades Board Edge, Through Hole, Right Angle Black Blade Power
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
51721-10002406AALF Models
Category
Mounting Type
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Termination
Solder
Series
Contact Layout, Typical
24 Signal, 6 Power
Packaging
Tray
Features
Board Lock, Mating Guide
Part Status
Active
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Connector Type
Header, Male Pins and Blades
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Style
Blade Power
Color
Black
Number of Positions
30
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Pitch
0.100" (2.54mm)