10035388-102LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-5302-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10035388-102LF |
Description | CONN EDGE DUAL FML 50POS 0.100 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 (Power) Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Black |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10035388-102LF Models |
Category | Read Out Dual |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Mounting Type Through Hole, Right Angle |
Series | Termination Solder |
Packaging Tray | Contact Material Copper Alloy |
Part Status Active | Contact Finish Gold |
Card Type Non Specified - Dual Edge | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Gender Female | Contact Type Cantilever |
Number of Positions 50 (Power) | Color Black |
Card Thickness 0.062" (1.57mm) | Operating Temperature -5°C ~ 105°C |
Number of Rows 2 | Material - Insulation Thermoplastic |
Pitch 0.100" (2.54mm) | Base Product Number |