51741-10002406AALF
51741-10002406AALF
51741-10002406AALF
DigiKey Part Number
609-5597-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
51741-10002406AALF
Description
CONN RCPT BLADE PWR 30POS PCB
Customer Reference
Detailed Description
30 Connector Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets Through Hole Black Blade Power
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
51741-10002406AALF Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Termination
Solder
Series
Contact Layout, Typical
24 Signal, 6 Power
Packaging
Tray
Features
Board Lock, Guide Pin
Part Status
Active
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Connector Type
Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Style
Blade Power
Color
Black
Number of Positions
30
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Pitch
0.100" (2.54mm)