L77SDAG15SOL2RM5C309 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 3,051
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 432
Datasheet
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
L77SDAG15SOL2RM5C309
L77SDAG15SOL2RM5C309
L77SDAG15SOL2RM5C309
DigiKey Part Number
L77SDAG15SOL2RM5C309-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77SDAG15SOL2RM5C309
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
250V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C