L77DCH37S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 15
Datasheet
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Image for L77DCH37S is not available
L77DCH37S
DigiKey Part Number
L77DCH37S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77DCH37S
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS SOLDER CUP
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder Cup
Packaging
Bag
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps)
7.5A
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C