L717HDEH15P | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L717HDEH15P-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L717HDEH15P |
Description | CONN D-SUB HD PLG 15POS SLDR CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L717HDEH15P Models |
Category | Termination Solder Cup |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 3A |
Connector Type Plug, Male Pins | Features Grounding Indents |
Number of Positions | Voltage Rating 250V |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |