D15S91C4GX00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
WEC
In Stock: 120
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D15S91C4GX00LF
DigiKey Part Number
D15S91C4GX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15S91C4GX00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT PRESS
Detailed Description
EDA/CAD Models
D15S91C4GX00LF Models
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C