17EHD015PAM100
DigiKey Part Number
17EHD015PAM100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17EHD015PAM100
Description
CONN D-SUB HD PLG 15POS SLDR CUP
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C