17EHD015SAM000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 17EHD015SAM000-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 17EHD015SAM000 |
Description | CONN D-SUB HD RCPT 15P SLDR CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Solder Cup |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 3A |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 125V |
Shell Size, Connector Layout 1 (DE, E) High Density | Contact Material Copper Alloy |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |