BV302S12015
DigiKey Part Number
3388-BV302S12015-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BV302S12015
Description
230V INPUT 1.5VA PWR XFMR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5VA Power Transformer 230V Primary 12V Secondary 125mA Through Hole
Category
Secondary Winding(s)
Single
Manufacturer
Zettler Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
1.5VA
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Voltage - Primary
230V
Size / Dimension
32.80mm L x 27.80mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
12V
Height - Seated (Max)
24.40mm
Current - Output (Max)
125mA