SMD1812B150TF/24
DigiKey Part Number
13-SMD1812B150TF/24TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMD1812B150TF/24CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMD1812B150TF/24DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD1812B150TF/24
Description
PTC RESET FUSE 24V 1.5A 1812
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 1.5 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
1.5 s
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
120 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Polymeric
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Voltage - Max
24V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.5 A
Thickness (Max)
0.083" (2.10mm)
Current - Trip (It)
3 A
Approval Agency
cUL, TUV, UL
Current - Max
20 A