SMD1812B050TF/30
DigiKey Part Number
13-SMD1812B050TF/30TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMD1812B050TF/30CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMD1812B050TF/30DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD1812B050TF/30
Description
PTC RESET FUSE 30V 500MA 1812
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 500 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
150 ms
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
150 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Polymeric
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Thickness (Max)
0.083" (2.10mm)
Current - Trip (It)
1 A
Approval Agency
cUL, TUV, UL
Current - Max
100 A