MKS4D041504D00KI00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
TDK
TDK
Image for MKS4D041504D00KI00 is not available
MKS4D041504D00KI00
DigiKey Part Number
1928-MKS4D041504D00KI00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4D041504D00KI00
Description
CAP FILM 1.5UF 10% 100VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - DC
100V