WR06X245 JTL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 455
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Dale
In Stock: 0
KOA Speer Electronics, Inc.
KOA Speer Electronics, Inc.
Rohm Semiconductor
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
Kamaya Inc.
Kamaya Inc.
Rohm Semiconductor
2.4 MOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
WR06X245 JTL
DigiKey Part Number
1292-WR06X245JTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR06X245 JTL
Description
RES 2.4M OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
WR06X245 JTL Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)