MT31B105K160CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
KEMET
In Stock: 283
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
MT31B105K160CT
DigiKey Part Number
1292-MT31B105K160CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT31B105K160CT
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)