MT18B103K500CT
DigiKey Part Number
1292-MT18B103K500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-MT18B103K500CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-MT18B103K500CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT18B103K500CT
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)