1812B105K250CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
KEMET
In Stock: 858
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
1812B105K250CT
DigiKey Part Number
1292-1812B105K250CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812B105K250CT
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1812B105K250CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)