1206B105M250CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 2,912
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Murata Electronics
1 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206B105M250CT
DigiKey Part Number
1292-1206B105M250CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206B105M250CT
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206B105M250CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)