GCM31MR71E105MA37K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
1 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
GCM31MR71E105MA37K
DigiKey Part Number
490-GCM31MR71E105MA37KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM31MR71E105MA37K
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 1206
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GCM31MR71E105MA37K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)