0805X226K6R3CT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 2,651
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
TDK
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Cal-Chip Electronics, Inc.
Taiyo Yuden
22 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
0805X226K6R3CT
DigiKey Part Number
1292-0805X226K6R3CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-0805X226K6R3CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-0805X226K6R3CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805X226K6R3CT
Description
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805X226K6R3CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)