0805N560F101CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 4,000
Vishay Vitramon
56 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
0805N560F101CT
DigiKey Part Number
1292-0805N560F101CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805N560F101CT
Description
CAP CER 56PF 100V C0G/NP0 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805N560F101CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)