0201N8R0D500CT is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
TDK
Datasheet
KEMET
YAGEO
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
8 pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
0201N8R0D500CT
DigiKey Part Number
1292-0201N8R0D500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0201N8R0D500CT
Description
CAP CER 8PF 50V C0G/NP0 0201
Detailed Description
EDA/CAD Models
0201N8R0D500CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.5pF
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)