Y1636100R000A0R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
100 Ohms ±0.05% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Non-Inductive Metal Foil
Y1636100R000A0R
DigiKey Part Number
804-Y1636100R000A0R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y1636100R000A0R
Description
VSMP0603 100R00 TCR0.2 0.05% B T
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)