Y1624270R000B9R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
270 Ohms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Non-Inductive Metal Foil
Y1624270R000B9R
DigiKey Part Number
804-Y1624270R000B9R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y1624270R000B9R
Description
VSMP0805 270R00 TCR0.2 0.1% S T
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Resistance
Supplier Device Package
Tolerance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)