Y161250R0000A49W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
50 Ohms ±0.05% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Non-Inductive Metal Foil
Y161250R0000A49W
DigiKey Part Number
804-Y161250R0000A49W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y161250R0000A49W
Description
VSM2512 50R000 0.05% S W 157363
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)