Y005610R0000K0L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
10 Ohms 0.75W, 3/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Metal Foil 26.0 Turn Side Adjustment
Y005610R0000K0L
DigiKey Part Number
804-1025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y005610R0000K0L
Description
TRIMMER 10 OHM 0.75W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
Y005610R0000K0L Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Manufacturer
VPG Foil Resistors
Number of Turns
26.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Metal Foil
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
10 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.270" x 0.190" Face (6.86mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%