VJ0805Y102KXACW1BC
DigiKey Part Number
720-1603-2-ND - Tape & Reel (TR)
720-1603-1-ND - Cut Tape (CT)
720-1603-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0805Y102KXACW1BC
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
VJ0805Y102KXACW1BC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)