TR3E477K6R3C0050 is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Sprague
In Stock: 7,328
Vishay Sprague
In Stock: 732
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 332
In Stock: 885
In Stock: 84
In Stock: 874
Direct
KEMET
470 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm
TR3E477K6R3C0050
DigiKey Part Number
718-1381-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3E477K6R3C0050
Description
CAP TANT 470UF 10% 6.3V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3E477K6R3C0050 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.170" (4.32mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
6.3 V