TR3C157M004C0250 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 3,436
Datasheet
Upgrade
KEMET
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Similar
Similar
150 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 2312 (6032 Metric) 250mOhm
TR3C157M004C0250
DigiKey Part Number
TR3C157M004C0250-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3C157M004C0250
Description
CAP TANT 150UF 20% 4V 2312
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3C157M004C0250 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
250mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.79mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
4 V