593D476X0016C2TE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 473
Datasheet
Upgrade
In Stock: 549
Similar
In Stock: 634
Direct
KEMET
In Stock: 1,864
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 863
Similar
In Stock: 463
47 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2312 (6032 Metric) 300mOhm
593D476X0016C2TE3
DigiKey Part Number
593D476X0016C2TE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
593D476X0016C2TE3
Description
CAP TANT 47UF 20% 16V 2312
Detailed Description
EDA/CAD Models
593D476X0016C2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.79mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
16 V