592D686X9004D2T15H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Similar
KEMET
68 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 270mOhm
592D686X9004D2T15H
DigiKey Part Number
592D686X9004D2T15H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
592D686X9004D2T15H
Description
CAP TANT 68UF 10% 4V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
592D686X9004D2T15H Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
270mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
4 V