592D477X96R3C2T20H | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 592D477X96R3C2T20H |
Description | CAP TANT 470UF 10% 6.3V 2812 |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 2812 (7132 Metric) 100mOhm |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 592D477X96R3C2T20H Models |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 2812 (7132 Metric) |
Part Status Active | Size / Dimension 0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm) |
Tolerance ±10% | Manufacturer Size Code C |
Voltage - Rated 6.3 V | Features General Purpose |