592D477X96R3C2T20H
DigiKey Part Number
718-592D477X96R3C2T20HTR-ND - Tape & Reel (TR)
718-592D477X96R3C2T20HCT-ND - Cut Tape (CT)
718-592D477X96R3C2T20HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
592D477X96R3C2T20H
Description
CAP TANT 470UF 10% 6.3V 2812
Detailed Description
470 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 2812 (7132 Metric) 100mOhm
EDA/CAD Models
592D477X96R3C2T20H Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2812 (7132 Metric)
Size / Dimension
0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
6.3 V