592D477X0004D2T14H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
470 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 140mOhm
592D477X0004D2T14H
DigiKey Part Number
592D477X0004D2T14H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
592D477X0004D2T14H
Description
CAP TANT 470UF 20% 4V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
592D477X0004D2T14H Models
Category
Type
Conformal Coated
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
4 V